Powerline – přenos dat po elektrických rozvodech

Powerline je technologie pro přenos dat v elektrických rozvodech, použití je možné v rámci jednoho bytu. V praxi se jedná o malé adaptéry, které si připojí do elektrické zásuvky. Například potřebujete posunout wifi router od vstupních dveří do bytu na vhodné místo situované ve středu bytu. Jeden adaptér zapojíte do elektrické zásuvky u dveří do bytu kde je přívod internetu (ONU – optická jednotka), druhý pak např. v obýváku. 
Adaptéry mají zdířky pro UTP kabel, tyto zdířky tedy propojíte s domácím routerem (zdířka WAN) v obýváku a také s přívodem internetu (zdířka LAN na ONU) u dveří do bytu. Konkrétní typ Powerline adaptérů může být např. TP-LINK TL-PA4010P. Po zapojení adaptéry spárujete stisknutím tlačítek, podle přiloženého návodu. Tímto se vyhnete potřebě vést dlouhý UTP kabel přes rozlehlejší byt. 

Další možné využití může být v rodinném domku, např. wifi router je v přízemí a v patře je chytrý televizor nebo herní konzole. Pokud televizor nebo konzoli v patře připojíte na wifi v přízemí, nastanou potíže s nestabilitou připojení, zaviněné útlumem wifi signálu. Jednu volnou LAN zdířku wifi routeru v přízemí připojíte do Powerline adaptéru, v patře zapojíte druhý Powerline adaptér a propojíte s LAN zdířkou druhého wifi routeru, nebo použijete switch, pak připojíte televizor a herní konzolu kabelem do tohoto druhého routeru či switche.

Powerline adaptéry zapojujte přímo do elektrických zásuvek bez použití rozdvojek nebo prodlužovaček. Doporučujeme Vám obrátit se na některou odbornou prodejnu počítačů, kde Vám poradí se zprovozněním.


Powerline